Výživová pyramida

Zdravá strava již od útlého věku je životně nezbytná pro správný růst a vývoj dítěte. Důležité je zajistit dostatek základních živin, jako jsou bílkoviny, tuky a cukry, dále také dostatek vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Výživa dětí má svá specifika, není to jen menší porce dospělého člověka. Na druhé straně je nutné brát v úvahu i varovný vzestup dětské obezity.

Pyramida výživy pro děti znázorňuje vše, co by měla obsahovat denní strava dětí. Nedílnou součástí je i pitný režim a hlavní podíl v něm by měla zaujímat voda. Velikost jednotlivých porcí není dána čísly, ale vlastní pěstí a dlaní dítěte. Podle toho můžeme poznat, zda jsme na talíř naservírovali málo nebo moc. Množství stravy bychom měli přizpůsobit i fyzické aktivitě dítěte. Sportuje-li, potřebuje více než děti, které tráví většinu času u počítače nebo u televize.

To co v jídelníčku být nemá, je znázorněno v zákeřné kostce úplně vpravo dole. Úplně nahoře jsou pak potraviny, které by měly sloužit pouze pro dochucování.

Základním principem, jak pracovat s výživovou pyramidou je skládání jídel ze všech pater pyramidy. Všechny jídla – snídaně, oběd a večeře mají být složena ze všech pater pyramidy. U dětí to platí i pro přesnídávky a svačiny. Zajistíte tak pestrost stravy. Důležitá je i její pravidelnost a přiměřenost. Intervaly mezi jídly by neměly být delší než 3 hodiny, zaměření je na snídani a také na prevenci obezity.

K nejčastějším chybám ve výživě patří například nedostatek pohybu, pití slazených nápojů, nepravidelný jídelní režim, nesprávné stravování – za chůze, při TV…, sladkosti mezi jídly jako prvek odměny a mnohé další.

A nezapomeňte, že dítě kopíruje dospělé!